Tworzenie wirtualnej maszyny z system Ubuntu Server w usłudze IaaS

Tworzenie wirtualnej maszyny z system Ubuntu Server w usłudze IaaS

Konfiguracja wirtualnej maszyny w VCD przed instalacją systemu Ubuntu Server

Warning
Prezentowana konfiguracja dla systemu Ubuntu Server jest przykładowa. Należy ją dostosować do potrzeb usług uruchamianych usług, aby zapewnić optymalną wydajność oraz stabilność działania całego systemu.

Logujemy się do Portalu Zarządzania Usługami IaaS i przechodzimy do VDC w ramach którego ma zostać przeprowadzona konfiguracja. Przechodzimy do sekcji Virtual Machines i klikamy new VM. 


W nowym oknie wypełniamy pola dotyczące nazwy maszyny wirtualnej, w polu Type wybieramy New, a następnie wypełniamy sekcję Operating System o wybór: Guest OS family: Linux, Guest OS: Ubuntu Linux (64-bit) oraz wybieramy Boot image w tym przypadku będzie to obraz .iso z systemem Ubuntu Server.


Info
Aby plik .iso/.ovf był widoczny w Boot image, należy sobie przed instalacją systemu wgrać własny obraz. Należy to zrobić zgodnie z dokumentacja "Wgrywanie własnego obrazu .iso lub .ovf w usłudze IaaS" znajdującą się pod adresem https://helpdesk-tech.enteo.pl/portal/pl/.

Przewijając okno przechodzimy do następnej sekcji Boot Options i Compute. Dla Boot options wybieramy Boot firmware na EFI, a następnie odznaczamy Efi Secure Boot oraz Enter Boot Setup. Natomiast w sekcji Compute konfigurujemy zasoby CPU i RAM według własnych potrzeb.

W części dotyczącej Storage ustawiamy dla Storage Policy opcję SSD Storage Policy oraz wybieramy rozmiar dysku dla tworzonej maszyny. Natomiast w sekcji Networking wybieramy Network, do którego ma zostać przypięta nasza maszyna. Network Adapter Type należy ustawić na VMXNET3, a następnie dla IP Mode należy wybrać Static - Manual i w polu IP należy wpisać wolny adres IP który zostanie przypisany do naszej maszyny wirtualnej.


Info
Aby na tworzonej maszynie prawidłowo działała sieć, należy w pierwszej kolejności stworzyć sieć zgodnie z dokumentacją "Tworzenie sieci w usłudze IAAS". Dodatkowo można sobie również skonfigurować przydzielenie adresów poprzez DHCP.

Instalacja maszyny wirtualnej z systemem operacyjnym Windows Server

Info
Podczas instalacji systemu operacyjnego nawigacja odbywa się za pomocą klawiatury. Do zmiany parametrów należy używać klawiszy strzałek, a wybory potwierdzać klawiszem Enter. W niektórych przypadkach do potwierdzenia należy użyć klawisza Spacja. Do uruchomienia możliwości nawigacji oraz zmiany ustawianych parametrów należy użyć przycisku Tab.

Po dodaniu wirtualnej maszyny, należy ją uruchomić. Po uruchomieniu zostanie wyświetlone okno GNU GRUB, w którym należy wybrać opcję "Try or Install Ubuntu Server".


Po wyborze opcji z GNU GRUB zostanie uruchomiony instalator systemu. Na samym początku należy wybrać język, który będzie używany podczas instalacji systemu jak i w samym systemie.


W kolejnym kroku należy wybrać polski układ klawiatury.


Kolejnym krokiem jest aktualizacja instalatora. Jest to opcjonalny krok, zależy czy nasza pobrana wersja instalatora jest aktualna. Jeśli wersja jest nieaktualna to zaleca się zaktualizować wersje instalatora w tym kroku poprzez wybranie "Update to the new installer"


Następnym krokiem jest wybór wersji instalowanego systemu. W tym kroku należy wybrać wersję Ubuntu Server.


Kolejnym krokiem instalacyjnym jest konfiguracja połączenia internetowego. Domyślnym ustawieniem jest uzyskiwanie adresu IP po DHCP. W celu konfiguracji własnego adresu IP należy wybrać opcję Edit IPv4.


Ustawienia dotyczące adresacji powinny być zgodne z wcześniejszą konfiguracją sieci, która wykonywana była podczas dodawania wirtualnej maszyny w VCD. Naszym adresem IP address jest adres IP, który był ustawiany w polu IP ADDRESS w konfiguracji VCD. Name server jest odpowiedzialny za DNS, który ustawiony jest na serwery cloudflare, Adres serwera DNS może zostać zmieniony na inny adres zgodnie z własnymi preferencjami.


Info
Krok z adresacją można pominąć w przypadku wcześniejszej konfiguracji DHCP podczas tworzenia sieci w usłudze IaaS i w przypadku nadania DHCP w IP MODE podczas konfiguracji sieci tworzonej maszyny w VCD. Adres przydzieli się automatycznie z dostępnych adresów z puli.

Ustawienie serwera proxy jest opcjonalne. W razie nie ustawienia serwera proxy podczas instalacji istnieje możliwość późniejszej konfiguracji.


Ubuntu archive mirror configuration to etap instalacji systemu Ubuntu, w którym wybierany jest serwer lustrzany (mirror) dla repozytoriów pakietów. Repozytorium to miejsce, z którego system pobiera pakiety i aktualizacje oprogramowania. Domyślnie wybierane jest najbliższe repozytorium.


Kolejnym krokiem są ustawienia dotyczące przestrzeni dyskowej. W pierwszym kroku należy wybrać opcję "Use an entire disk" oraz opcję "Set up this disk as an LVM group" i należy przejść do kolejnego kroku instalatora.


Kolejnym krokiem jest podział dostępnego miejsca na dysku na poszczególne partycje. W tym kroku można samodzielnie podzielić dostępne miejsce lub zaakceptować automatyczny podział przestrzeni dyskowej.


W tym koku należy potwierdzić akcję, ponieważ bez potwierdzenia nie rozpocznie się proces instalacji systemu. 


Następny krok konfiguracyjny dotyczy ustawień profilu. W tym kroku należy podać nazwę, nazwę serwera, nazwę usera oraz hasło.


Info
Podane dane są przykładowe i należy je dostosować według własnego uznania.
Warning
Tworzone hasło powinno zawierać co najmniej 12 znaków z zakresu [a-z], [A-Z], [0-9] oraz znaków specjalnych takich jak: @, !, &, *

Na kroku Upgrade to Ubuntu Pro należy wybrać opcję Skip for now.


W SSH configuration wybieramy opcję Install OpenSSH server. Nie ma potrzeby importowania klucza SSH podczas procesu instalacji, ponieważ możemy później zaimportować certyfikat w systemie.


Podczas instalacji Ubuntu Server w Featured server snaps można wybrać dodatkowe aplikacje do zainstalowania wraz z instalacją systemu. Jest to krok opcjonalny, a wybrane funkcjonalności można doinstalować później podczas działania już samego systemu.


Ostatnim krokiem podczas konfiguracji instalacji jest działanie właściwego instalatora systemu. Po skończonym procesie instalacji systemu należy wcisnąć Reboot now, po którym nastąpi ponowne uruchomienie wirtualnej maszyny.


Konfiguracja systemu po procesie instalacji

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie zostanie uruchomiony system Ubuntu Server. Następnym krokiem jest wykonanie podstawowej konfiguracji systemu w tym celu należy wprowadzić komendę:
Quote
sudo su

Wprowadzona komenda pozwoli na zalogowanie się na konto użytkownika root z hasłem podanym podczas konfiguracji profilu.


W kolejnym kroku zostanie wprowadzona komenda aktualizująca zainstalowane pakiety do najnowszych wersji.
Quote
apt-get upgrade


Następna wprowadzona  komenda aktualizuje lokalną bazę danych pakietów, czyli pobiera najnowsze informacje o dostępnych pakietach i ich wersjach z repozytoriów skonfigurowanych w systemie.
Quote
apt-get update


Ostatnim krokiem jest zainstalowanie pakietu narzędzi Net-tools. Jest to pakiet narzędzi sieciowych w systemie Ubuntu, który zawiera klasyczne narzędzia do konfiguracji, diagnostyki i monitorowania sieci.
Quote
apt install net-tools


    • Related Articles

    • Tworzenie wirtualnej maszyny z obrazem Windows Server w usłudze IaaS

      Konfiguracja wirtualnej maszyny w VCD przed instalacją systemu Windows Server Prezentowana konfiguracja dla systemu Windows Server jest przykładowa. Należy ją dostosować do potrzeb usług uruchamianych usług, aby zapewnić optymalną wydajność oraz ...
    • Tworzenie sieci w usłudze IAAS

      Logujemy się do Portalu Zarządzania Usługami IaaS i przechodzimy do sekcji Networking -> Networks i wybieramy opcję New. W wyświetlonym oknie należy wybrać jedną z dwóch opcji: - Organization Virtual Data Cetner - dla sieci, które wykorzystywane będą ...
    • Rejestracja użytkownika w usłudze IaaS

      Przed rejestracją konieczne jest utworzenie przez administratora Twojej firmy właściwego konta użytkownika w Portalu Zarządzania IaaS zgodnie z procedurą opisaną a artykule: Dodawanie nowego użytkownika w portalu zarządzania IaaS 1. Pierwsze ...
    • Kopie zapasowe w usłudze IaaS

      Chmura Enteo Cloudpoint umożliwia tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych z wykorzystaniem usługi BaaS. Kopie zapasowe maszyn przechowywane są w centrum danych zlokalizowanym na terenie Polski w Warszawie. 1. Logowanie do usługi Baas w ramach ...
    • Aktywacja systemów Windows Server w usłudze IaaS

      W ramach usługi IaaS istnieje możliwość instalacji Windows Server Datacenter w dowolnej wspieranej przez Microsoft wersji. Wykonanie poniższej procedury pozwala na poprawne aktywowanie systemu zainstalowanego w ramach instancji maszyny wirtualnej ...