Tworzenie wirtualnej maszyny z obrazem Windows Server w usłudze IaaS

Tworzenie wirtualnej maszyny z obrazem Windows Server w usłudze IaaS

Konfiguracja wirtualnej maszyny w VCD przed instalacją systemu Windows Server

Warning
Prezentowana konfiguracja dla systemu Windows Server jest przykładowa. Należy ją dostosować do potrzeb usług uruchamianych usług, aby zapewnić optymalną wydajność oraz stabilność działania całego systemu

Logujemy się do Portalu Zarządzania Usługami IaaS i przechodzimy do VDC w ramach którego ma zostać przeprowadzona konfiguracja. Przechodzimy do sekcji Virtual Machines i klikamy new VM


W nowym oknie wypełniamy pola dotyczące nazwy maszyny wirtualnej, w polu Type wybieramy New, a następnie wypełniamy sekcję Operating System o wybór: Guest OS family: Microsoft Windows, Guest OS: Microsoft Windows Server 2022 (64-bit) oraz wybieramy Boot image w tym przypadku będzie to obraz .iso z systemem Windows Server


Info
Aby plik .iso/.ovf był widoczny w Boot image, należy sobie przed instalacją systemu wgrać własny obraz. Należy to zrobić zgodnie z dokumentacja "Wgrywanie własnego obrazu .iso lub .ovf w usłudze IaaS" znajdującą się pod adresem https://helpdesk-tech.enteo.pl/portal/pl/.

Przewijając okno przechodzimy do następnej sekcji Boot Options i Compute. Dla Boot options wybieramy Boot firmware na EFI, a następnie zaznaczamy Efi Secure Boot oraz Enter Boot Setup. Natomiast w sekcji Compute konfigurujemy zasoby CPU i RAM według własnych potrzeb


W części dotyczącej Storage ustawiamy dla Storage Policy opcję SSD Storage Policy oraz wybieramy rozmiar dysku dla tworzonej maszyny. Natomiast w sekcji Networking wybieramy Network, do którego ma zostać przypięta nasza maszyna. Network Adapter Type należy ustawić na VMXNET3, a następnie dla IP Mode należy wybrać Static - Manual i w polu IP należy wpisać wolny adres IP który zostanie przypisany do naszej maszyny wirtualnej


Info
Aby na tworzonej maszynie prawidłowo działała sieć, należy w pierwszej kolejności stworzyć sieć zgodnie z dokumentacją "Tworzenie sieci w usłudze IAAS". Dodatkowo można sobie również skonfigurować przydzielenie adresów poprzez DHCP.

Instalacja maszyny wirtualnej z systemem operacyjnym Windows Server

Info
Podczas instalacji systemu operacyjnego nawigacja odbywa się za pomocą klawiatury. Do zmiany parametrów należy używać klawiszy strzałek, a wybory potwierdzać klawiszem Enter. W niektórych przypadkach do potwierdzenia należy użyć klawisza Spacja. Do uruchomienia możliwości nawigacji oraz zmiany ustawianych parametrów należy użyć przycisku Tab.

Po dodaniu wirtualnej maszyny, należy ją uruchomić. Po uruchomieniu zostanie wyświetlone okno Boot managera, w którym należy wybrać opcję "EFI VMware Virtual IDE CDROM Drive (IDE 0:0)". 


Po wyborze opcji z managera bootowania zostanie uruchomiony instalator systemu. Na samym początku należy wybrać język instalacji podczas instalacji, czas oraz format walut, a także należy wybrać opcję dla klawiatury oraz metod wprowadzania.


Info
Język podczas instalacji może być ustawiony na dowolny język, który jest zgodny z preferencjami użytkownika. Ustawienia odnośnie czasu oraz klawiatury najlepiej jest ustawić na Polskę ze względu na poprawność wyświetlanego czasu oraz układu klawiatury. 

W tym kroku należy wybrać opcję Install Now


W kolejnym kroku należy wybrać wersję instalowanego systemu. Wybrana wersja systemu Windows Server 2022 Datacenter (Desktop Experience) charakteryzuję się interfejsem graficznym dla użytkownika (GUI).


Po wyborze wersji instalatora systemu należy potwierdzić Microsoft Software License Term klawiszem spacja w następnym oknie.


Podczas kolejnego kroku instalacji najlepiej jest wybrać opcję Custom dla instalacji, co pozwoli na podział dysku na partycję w przypadku dodania dysku większej pojemności podczas tworzenia wirtualnej maszyny.


Przedostatni krok w instalatorze systemu jest to wybór dysku/partycji gdzie ma zostać zainstalowany system. W przypadku nie utworzenia nowej partycji i kliknięcia w next nowa partycja zostanie utworzona automatycznie zajmując całą dostępną przestrzeń dyskową.


W ostatnim kroku następuje instalacja systemu. Po skończonej instalacji systemu nastąpi ponowne uruchomienie.


Po ponownym uruchomieniu w pierwszej kolejności należy przypisać hasło dla konta Administrator.


Warning
Tworzone hasło powinno zawierać co najmniej 12 znaków z zakresu [a-z], [A-Z], [0-9] oraz znaków specjalnych 
 takich jak: @, !, &, *.

Konfiguracja systemu operacyjnego po zakończonym procesie instalacji

Po nadaniu hasła zostanie uruchomiony system operacyjny na Server Manager. Można zamknąć okno Server Managera. Należy pamiętać, że należy poruszać się strzałkami, klawiszem tab. enter oraz spacja.


W kolejnych krokach zostanie zainstalowany dodatek VMware Tools, który pozwoli na obsługę systemu za pomocą myszy. Aby móc zainstalować dodatek, należy w VCD dla wirtualnej maszyny, w której został zainstalowany system operacyjny przejść do zakładki ALL ACTIONS, a następnie w niej wybrać Eject Media. Wybranie tej opcji pozwoli na odmontowanie obrazu .iso używanego podczas instalacji systemu na wirtualnej maszynie.
 


Następnie z ALL ACTIONS należy wybrać opcję install VMware Tools, co spowoduje dodanie do systemu nośnika instalacyjnego dodatku.


W tym przypadku należy wybrać INSTALL, aby było można zainstalować dodatek VMware Tools.


W celu kontynuacji instalacji dodatku VMware Tools, należy powrócić do uprzednio zainstalowanego systemu operacyjnego. W systemie należy uruchomić eksplorator plików, w którym należy uruchomić zamontowany DVD Drive.


Na pierwszym kroku instalacyjnym należy wybrać next, co pozwoli na przejście do dalszego etapu instalacji dodatku.


Podczas wybory typu instalacji należy wybrać opcję Typical, a następnie wybrać next.


W tym kroku należy wybrać Install. Rozpocznie się proces instalacji.


Po zakończonym procesie instalacji należy wcisnąć przycisk Finish.


Zostanie wyświetlony komunikat o wymaganym ponownym restarcie systemu, bez którego dodatek nie będzie działać. Należy wcisnąć Yes, po którym nastąpi ponowne uruchomienie systemu.


Info
Po zainstalowaniu dodatku VMware Tools system może być obsługiwany za pomocą myszy zamiast obsługi klawiaturą

Kolejnym krokiem konfiguracyjnym są ustawienia związanie z adresacją IP. Ustawienia dotyczące adresacji powinny być zgodne z wcześniejszą konfiguracją sieci, która wykonywana była podczas dodawania wirtualnej maszyny w VCD. Naszym adresem IP address jest adres IP, który był ustawiany w polu IP ADDRESS w konfiguracji VCD.


Info
Krok z adresacją można pominąć w przypadku wcześniejszej konfiguracji DHCP podczas tworzenia sieci w usłudze IaaS i w przypadku nadania DHCP w IP MODE podczas konfiguracji sieci tworzonej maszyny w VCD. Adres przydzieli się automatycznie z dostępnych adresów z puli.

Komenda ipconfig wydana w wierszu poleceń pozwoli na sprawdzenie czy został przydzielony adresu IP.


Domyślnie w Windows Server wyłączona jest możliwość pingowania do serwera z innych urządzeń, aby mieć możliwość pingowania na wirtualną maszynę należy stworzyć nową Inbound Rules w Windows Defender Firewall with Advanced Security. Podczas tworzenia New Inbound wybieramy Custom i przechodzimy do następnej strony kreatora.


W kroku Program należy wybrać All programs, a następnie kliknąć next.


W kroku Protocols and Ports wybieramy Protocol Type jako ICMPv4 i przechodzimy do następnego kroku


W tym kroku należy ustalić adresy IP lokalne oraz zdalne, które będą miały możliwość pingowania na serwer. Można dodawać pojedyncze adresy oraz można udostępniać ruch dla puli adresowej.


Aby była możliwość pingowania pomiędzy serwerami należy wybrać opcję Allow the connection.


W kroku Profile naznaczamy Domain oraz Private, aby nie pozwalać na ruch dla urządzeń podłączonych do sieci publicznych


W ostatnim kroku nadajemy nazwę dla tworzonej reguły


Info
Po utworzeniu tej reguły zostanie umożliwiona komunikacja z serwerem. Pozwoli to na wysyłanie zapytań ping do nowo utworzonej maszyny wirtualnej z poziomu innych maszyn wirtualnych.
    • Related Articles

    • Tworzenie wirtualnej maszyny z system Ubuntu Server w usłudze IaaS

      Konfiguracja wirtualnej maszyny w VCD przed instalacją systemu Ubuntu Server Prezentowana konfiguracja dla systemu Ubuntu Server jest przykładowa. Należy ją dostosować do potrzeb usług uruchamianych usług, aby zapewnić optymalną wydajność oraz ...
    • Tworzenie sieci w usłudze IAAS

      Logujemy się do Portalu Zarządzania Usługami IaaS i przechodzimy do sekcji Networking -> Networks i wybieramy opcję New. W wyświetlonym oknie należy wybrać jedną z dwóch opcji: - Organization Virtual Data Cetner - dla sieci, które wykorzystywane będą ...
    • Aktywacja systemów Windows Server w usłudze IaaS

      W ramach usługi IaaS istnieje możliwość instalacji Windows Server Datacenter w dowolnej wspieranej przez Microsoft wersji. Wykonanie poniższej procedury pozwala na poprawne aktywowanie systemu zainstalowanego w ramach instancji maszyny wirtualnej ...
    • Kopie zapasowe w usłudze IaaS

      Chmura Enteo Cloudpoint umożliwia tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych z wykorzystaniem usługi BaaS. Kopie zapasowe maszyn przechowywane są w centrum danych zlokalizowanym na terenie Polski w Warszawie. 1. Logowanie do usługi Baas w ramach ...
    • Rejestracja użytkownika w usłudze IaaS

      Przed rejestracją konieczne jest utworzenie przez administratora Twojej firmy właściwego konta użytkownika w Portalu Zarządzania IaaS zgodnie z procedurą opisaną a artykule: Dodawanie nowego użytkownika w portalu zarządzania IaaS 1. Pierwsze ...